Zwalczanie Pluskwy domowej, “Cimex lectularius” Odpluskwianie należy powierzyć profesjonalnej, sprawdzonej, lokalnej firmie która przeprowadzi minimum dwa zabiegi dezynsekcji. Dezynsekcję pluskwy domowej należy powtórzyć w odstępie od 14 do 21 dni od dnia pierwszego zabiegu dezynsekcji. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się pluskwy domowej z mieszkania jest profesjonalny zabieg dezynsekcji który powinien składać się kilu etapów i elementów. Zamgławianie chemiczne ULV to obecnie najskuteczniejsza metoda zwalczania pluskiew którą od lat wykorzystujemy w naszych zabiegach dezynsekcji. Zabiegi likwidacji pluskwy domowej przeprowadzane są przy doborze najlepszych, profesjonalnych, sprawdzonych preparatów, które eliminują wszystkie stadia rozwojowe pluskwy domowej.
W pierwszym etapie dokonujemy szczegółowego przeszukania mieszkania w celu zlokalizowania miejsc występowania, gnieżdżenia się pluskiew. Likwidujemy widoczne jajeczka a następnie wykonywany jest zabieg dezynsekcji.
Podczas drugiego zabiegu zwalczania pluskwy następuje ponowne sprawdzenie miejsc w których były już złożone jajeczka oraz miejsc bytowania pluskiew. Następnie ponownie mechaniczne usuwamy jajeczka pluskiew oraz powtarzamy dezynsekcję poprzez zamgławianie ULV.
Jak długo żyją pluskwy po dezynsekcji ?
Pluskwy domowe giną po kilku godzinach od dezynsekcji po kontakcie fizycznym z preparatami chemicznymi. Jeżeli występują duże skupiska pluskiew lub pluskwy są bardzo pochowane to mogą wychodzić z trudno dostępnych miejsc jeszcze przez kilka dni po zabiegu. Bardzo dużo zależy od tego od kiedy pluskwy zagnieździły się w danym miejscu oraz od tego czy były wcześniej stosowane preparaty chemiczne. Dlatego w przypadku występowania pluskiew bardzo ważne jest szybkie wykonanie profesjonalnego zabiegu dezynsekcji oraz powtórzenie zabiegu dezynsekcji w przeciągu 2-3 tygodni od dnia pierwszego zabiegu.
Tak przeprowadzone zabiegi dezynsekcji spowodują całkowitą likwidację miejsc narodzin nowych larw pluskwy, i pozbycie się problemu.
Do przeprowadzenia skutecznego zabiegu dezynsekcji na pluskwy domowe używamy mieszanki preparatów w postaci koncentratów, między innymi mikro kapsułkowych co sprawia, że zabieg jest bezpieczny dla ludzi oraz działa lepiej i dłużej na zabezpieczonych powierzchniach. Przeprowadzenie 2-3 profesjonalnych zabiegów dezynsekcji gwarantuje skuteczne pozbycie się insektów. Pluskwa domowa nazywana jest także „łóżkową” ze względu na ich występowanie w pobliżu i szczelinach łóżek. Potrafi ona doskonale się chować, więc w pierwszych dniach od pojawienia się jej w mieszkaniu bardzo trudno jest dostrzec miejsca zagnieżdżenia się dla osób, które nie miały wcześniej tego problemu. Pierwsze ukąszenia bardzo często mylone są z alergią lub ukąszeniem komara.
Z upływem czasu pluskwy gryzą coraz częściej. Pluskwy gryząc, pobierają krew która jest im potrzebna aby przejść do kolejnego etapu rozwoju, od nimfy do dorosłego osobnika. Wówczas dochodzi do rozmnażania się pluskiew. Powoduje to, iż skuteczne pozbycie się insektów we własnym zakresie staje się niemożliwe, a opryskiwanie samych łóżek nie przynosi efektów.
W ostatnich latach pluskwy domowe zyskały wrodzoną odporność na większość dostępnych preparatów owadobójczych i są obecnie najczęściej występującymi insektami w mieszkaniach i domach. Zdecydowanie odradzamy zwalczanie pluskiew we własnym zakresie. Może przynieść to odwrotne efekty od zamierzonych. W przypadku pluskwy domowej zawsze zalecamy profesjonalne zabiegi dezynsekcji. W naszej ofercie posiadamy do sprzedaży doraźne preparaty, gotowe środki chemiczne, koncentraty mikro kapsułkowe, pułapki lepowe, aerosole ulv, „bomby na pluskwy” oraz inne produkty do zwalczania pluskwy domowej które są dostępne w naszym sklepie po wcześniejszym umówieniu wizyty.
Morfologia, wygląd pluskwy domowej:
Pluskwy domowe maja spłaszczone, płaskie ciało. W pierwszym cyklu rozwoju są praktycznie przeźroczyste, w kolejnych fazach wzrostu przybierają bardziej brązowe ubarwienie. Nie mają skrzydeł, nie latają. Poruszają się na odnogach. Posiadają narząd gębowy który służy do nakłuwania skóry i pobierania krwi.
Występowanie i miejsca gnieżdżenia się pluskiew:
Pluskwy najczęściej występują:
– w szczelinach i zakamarkach łóżek,
– wzdłuż szwów materaców,
– pomiędzy tapetami,
– za obrazami,
– przy gniazdkach i włącznikach prądu,
– za szafkami nocnymi,
– za listwami przypodłogowymi, itp.
Miejsca występowania pluskiew można rozpoznać po niewielkich czarnych kropkach (odchodach). Te niewielkie kropki to strawiona krew, która posiada charakterystyczny zapach. Ślady pluskwy domowej można zaobserwować również na pościeli która może mieć małe, rozmazane ślady krwi.
Pluskwy mogą z łatwością przedostawać się z sąsiednich mieszkań na przykład:
– przez szczeliny przy rurach ogrzewania,
– miedzy futrynami,
– przez kratki wentylacyjne,
– poprzez przewody elektryczne i pozostałe szczeliny w mieszkaniach.
W skrajnych przypadkach gdy występuje duże skupisko pluskwy domowej, mogą przechodzić pomiędzy kondygnacjami bloku również po elewacji.
Stadia rozwoju i biologia pluskwy domowej
Pluskwy przez wszystkie stadia rozwoju żyją od roku do ponad dwóch lat. Na każdym etapie rozwoju pluskwy muszą pobrać krew ludzką bądź w pewnych przypadkach zwierzęcą, aby mogły rosnąć i rozwijać się. Ich ciało z każdym pobraniem krwi staję się bardziej ciemnobrązowe i wówczas są bardziej zauważalne i stają się coraz większe. Podczas każdej fazy rozwoju pluskwa gubi skórę, podczas wszystkich faz rozwoju pluskwa linieje pięciokrotnie. Wówczas znajdujemy suche, puste pancerzyki pluskiew w miejscach ich bytowania, są to tak zwane wylinki pluskiew które wyglądają jak wysuszone pluskwy domowe. Duże skupiska żywych oraz wyschniętych pluskiew często nazywane są gniazdami pluskiew. „Gniazda pluskwy domowej” tworzą się po kilku miesiącach bytowania pluskiew w mieszkaniu/domu w miejscach trudno dostępnych na przykład w łóżkach, za obrazami, za meblami stojącymi blisko łózek i świadczą o tym że pluskwy domowe są w danym miejscu od dłuższego czasu. Im większe skupiska pluskwy domowej tym bardziej świadczy to o dużej skali problemu oraz o okresie bytowania pluskiew. W przypadku dużych skupisk pluskwy domowej zalecamy wykonanie minimum 3 zabiegów dezynsekcji poprzez zamgławiania oraz często też wówczas zachodzi potrzeba wymiany łóżek, mebli oraz przeprowadzenie remontu.
W przypadku kiedy pluskwy wędrują od sąsiadów i sąsiedzi nie przeprowadzają profesjonalnych zabiegów dezynsekcji a walczą z pluskwami we własnym zakresie, lub kiedy wybierają najgorszą i najtańszą firmę do dezynsekcji, problem z pluskwami może nawrócić. W takiej sytuacji gwarancja na nasze zabiegi nie obowiązuje ponieważ problem może nawracać od sąsiadów.
Jak wyglądają pluskwy domowe?
Zdjęcie poniżej przestawia pluskwy domowe w kilku stadiach rozwoju. Na zdjęciu widoczne są larwy, dorosłe osobniki, przeźroczyste jajeczka pluskiew oraz czarne kropki- odchody.